Ľudské telo v číslach a percentách

Viete, že ...
??? Až 60% hmotnosti človeka tvorí voda, 15% tvoria tuky, 5% minerálne látky, 19% bielkoviny a 1% sacharidy. Ak človek váži 80 kg, tak obsahuje kg vody, kg tukov, kg minerálnych láto, kg bielkovín a kg sacharidov.
??? Mozog váži v priemere 1,5 kg a približne 70% jeho objemu tvorí voda.
Voda v mozgu má priemerne kg.
??? Množstvo krvi v ľudskom tele je približne 5 litrov. Z toho asi 50 - 55% objemu tvorí krvná plazma a zvyšok tvoria biele a červené krvinky a krvné doštičky. Množstvo krvnej plazmy v ľudskom tele je asi - litrov.
??? Telo človeka obsahuje približne 640 svalov. U mužov je to asi 40% celkovej hmotnosti. Ak muž váži 80 kg, tak jeho svaly vážia kg.
??? Kostra človeka tvorí 20% jeho celkovej hmotnosti.
Ak človek váži 64 kg, tak jeho kostra má kg.
??? Osová kostra sa skladá z 80 kostí. Kostra horných končatín sa skladá z 80% počtu osových kostí, to je kostí. A kostra dolných končatín má o 2 kosti menej ako kostra horných končatín, to je kostí.
??? Najdlhšou kosťou ľudského tela je stehenná kosť. Jej dĺžka predstavuje 27,5% výšky človeka. Ak človek je vysoký 180 cm, tak jeho stehenná kosť má dĺžku cm.
??? Počas života človek prespí asi 26,5 roka a snením strávi asi 6 rokov, čo je % spánku. (zaokrúhlene na stotiny)
??? Počas celého života vyplačeme asi 56 litrov sĺz. Podľa vedcov vraj 49% ( litrov) sĺz vyplačeme zo smútku, 10% ( litra) keď sa hneváme, 7% ( litrov) sĺz vyroníme zo súcitu, 5% ( litra) od vzrušenia, 4% ( litrov) zo strachu a 21% ( litrov) sú slzy radosti.